Tények és tévhitek – avagy ne dőlj be ezeknek a medencés mítoszoknak
3 tény és tévhit a medencézés világából
1. Az erőteljes klórszag nagy mennyiségű fertőtlenítőszert jelent
Bizonyára azt feltételezzük, hogy az erőteljes klórszag azt jelenti, hogy nagy mennyiségben található klór a medence vizében. Nos, ez nem teljesen igaz. Érdemes tudni, hogy kétféle klórt különböztetünk meg: a szabad klórt – amely a vízben található kórokozók elpusztítását célozza meg -, illetve a kombinált klórt – amely már elpusztította a kórokozókat, tehát már haszontalan.
Az erőteljes szag tehát, amit érzünk az utóbbié. Ez a klór már elvégezte a feladatát, így az érezhető klórszag nincs egyenes arányban a vízben lévő fertőtlenítő szer mennyiségével.
2. A pisi kékre festi a vizet
Számos filmjelentben láthatjuk, hogy a főszereplő kellemetlen helyzetbe kerül, amikor belepisil a vízbe, megjelenik körülötte a kék folt és mindenki fejvesztve menekül a medence partja felé.
Ez azonban csak egy mítosz, jelenleg a piacon nem létezik olyan vegyszer, amely képes lenne elszínezni a vizet, ha belepisilünk. Ettől függetlenül, azért inkább válasszuk a mellékhelységet!
3. Égeti a klór a szemed?
Valószínűleg mindenki érezte már, hogy a medencében való pancsolás közben ég a szeme. Ilyenkor rávágjuk, hogy ez bizony a klór, valójában viszont nem az okozza a szemirritációt, hanem a víz pH-ja. A szemünk pH értéke 7,5, így tehát, ha a szemükbe kerülő víz pH-ja ez fölött vagy alatt van irritációt és gyulladást okoz. Tehát ha legközelebb ég a szemünk, viszket vagy vörös érdemes ellenőrizni a víz pH értékét.